logo
dividerآرشیو اخبارdividerاولین کارگاه آموزشی کشت سلولی سه بعدی در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری برگزار شد.
اولین کارگاه آموزشی کشت سلولی سه بعدی در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری برگزار شد.
اولین کارگاه آموزشی کشت سلولی سه بعدی در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری، اولین کارگاه آموزشی کشت سلولی سه بعدی با همکاری پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و شرکت وارنا پایا پژوه مهام (واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری گیلان)، در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 18 و 19 مهرماه 1402 در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری برگزار شد.

 

 

دکتر قلی زاده مدرس دوره با بیان اینکه کشت سلول سه بعدی روشی جدید بوده و در آینده میتواند جایگزین مناسبی برای استفاده از حیوانات آزمایشگاهی باشد به اهمیت فراگیری این دوره پرداخت. مباحثی مانند آشنایی با کشت سلولی سه بعدی و بیان تفاوت های آن با کشت دو بعدی، کشت های سه بعدی داربستی و غیر داربستی، بیان نتایج کشت های سه بعدی و شباهت های آن با بدن انسان، شمارش سلولی، مشاهده میکروچیپ ها، مهمترین سرفصل های این کارگاه آموزشی را تشکیل میدادند.

دکتر قلی زاده در ادامه به اهمیت کشت سه بعدی سلولی در درمان سریعتر بافت های بدن و ارائه نتایج دقیق تر به دلیل شباهت به بدن انسان و تولید اندام های انسانی از سلول های فرد بیمار جهت جای گذاری در بدن اشاره نمود.

دکتر رامین صیقلانی نیز با اشاره به اهمیت برگزاری چنین دوره هایی در راستای معرفی پتانسیل ها و توانمندی های پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و اینکه یکی از رسالت های پژوهشکده آموزش و آشنایی نیروهای جوان می باشد، به نقش اینگونه کارگاه ها در آشنایی با علم روز دنیا و به کارگیری آن در تحقیقات و پروژه های در دست اجرا تاکید نمود.

معاون پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری افزود: در کنار تجارب، توانمندی و دانش پژوهشگران و تجهیزات و آزمایشگاه های این پژوهشکده و با همکاری های مشترک با محققین سایر مراکز تحقیقاتی در آینده ای نزدیک به پیشرفت های بزرگی در حوزه بیوتکنولوژی جانوری کشور دست خواهیم یافت.

دکتر رامین صیقلانی آموزش فارغ التحصیلان و نخبگان دانشگاهی در حوزه بیوتکنولوژی و آشنایی آنان با تکنیک های روز دنیا را مقدمه ورود نیروهای جوان و تازه نفس به حوزه بیوتکنولوژی دانش بنیان و دستیابی به کشاورزی و اقتصاد دانش محور دانست و افزود: با تلاش های انجام شده زمینه برای حمایت از نخبگان و متخصصان دارای ایده های فناور در کنار مجموعه بیوتکنولوژی جانوری و در قالب مرکز رشد واحدهای فناور نیز فراهم گردیده است.

دکتر مریم رویان نیز با اشاره به اینکه این دوره اولین دوره از سری جدید کارگاه های کشت سلولی در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری بود افزود: این دوره از جمله زمینه های کاری جدید است که پژوهشکده قصد ورود به آن و اجرای طرح و پروژه های مرتبط با آن را دارد.

رییس بخش بیوتکنولوژی دام، طیور و آبزیان با توجه به اثر بخشی کشت های سلولی و خصوصاً کشت سلولی سه بعدی در دریافت نتایج معتبر نسبت به سایر روش های رایج، این روش را جایگزینی مناسب در جهت جلوگیری از آزمایشات حیوانی دانست. ایشان با اشاره به جدید بودن این تکنیک دست یابی به تحقیقات و ارائه نتایج بصورت مقالات با (IF) بالاتر را مزایای آن دانست.

دکتر رویان با اشاره به فراگیرتر شدن متقاضیان حضور در کارگاه اظهار داشت: هر بار شاهد حضور بیشتر دانشجویانی از دانشگاه های مختلف سراسر کشور به عنوان متقاضی حضور در کارگاه هستیم که این نشاندهنده بازخورد برگزاری موفق دوره ها بوده است.

یادآوری میشود که مباحث این کارگاهِ دوروزه، به دو شیوه تئوری و عملی به دانشجویان آموزش داده شد.

 تصاویر کارگاه: 

  

  

  

  

  

  

  

منبع : روابط عمومی
© تمامی حقوق برای پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری محفوظ است.طراحی شده توسط طراحی سایت داتک